Все про вершкове масло16.09.2013
Вершкове масло — високожирний харчовий продукт, який виготовляється із вершків молока. Крім жиру, в масло переходять всі складові частини вершків — фосфатиди, білки, лактоза, вітаміни, вода.
Це продукт надзвичайно корисний та необхідний в раціоні як дітей, так і дорослих. Вершкове масло - єдиний жировий продукт тваринного походження, призначений для безпосереднього вживання. Його унікальність - в сукупності таких показників, як консистенція, смак і запах, харчової та біологічної цінності, дієтичних властивостей. Саме тому його варто використовувати в натуральному вигляді (для приготування бутербродів, заправляння других страв, гарнірів і каш, виготовлення кремів тощо), коли воно краще засвоюється та приносить найбільшу користь споживачеві.
У вершковому маслі містяться жиророзчинні вітаміни (Д; Е; К) та водорозчинні (С; РР; В). Вміст жиру в маслі коливається від 50 до 85%. У вершковому маслі наявні 150 різних жирних кислот, в тому числі 20 незамінних.
Хоча вершкове масло в основному вважається продуктом харчування, воно використовується в багатьох галузях: від косметики до медицини.
Жири в маслі також уповільнюють травлення. Людина, яка їсть на сніданок тости з маслом, відчуватиме ситість довший період часу ніж людина, яка їсть тост без масла. Помірна кількість масла в дієті може бути вирішальним чинником в справі запобігання переїданню.
У маслі міститься до 40% мононенасиченої олеїнової кислоти, яка зробила славу оливкової олії. Вона здійснює особливо благотворний вплив на рівень холестерину в крові, не кажучи вже про те, що поліпшує загальний баланс ліпідів крові. Крім того, олеїнова кислота пригнічує активність ракового гена.
Вершкове масло також корисне при хворобах, пов'язаних з травленням, оскільки справляє комплексну дію на хворий шлунок. Вітамін А прискорює загоєння виразок, а "змащений маслом" хворий шлунок швидше одужує. При цьому не рекомендується з'їдати більше 5-
Отже, масло належить до продуктів харчування з високою енергетичною цінністю. Біологічну цінність його визначають жиророзчинні вітаміни (A, D, Е). З водорозчинних вітамінів у незначній кількості містяться вітаміни групи В і вітамін С. Масло з літнього молока багатше на вітаміни.
Вершкове масло характеризується високими органолептичними властивостями: смаком, ароматом, консистенцією, кольором. Його широко застосовують у кулінарії, хлібопекарській і кондитерській галузях промисловості, для приготування бутербродів тощо. Деякі види масла мають дієтичне і лікувальне значення.
На формування споживних властивостей вершкового масла впливають такі фактори: вид і якість основної і допоміжної сировини, технологія виготовлення.
Дефекти масла. До дефектів смаку і запаху вершкового масла, які характерні для інших молочних продуктів, належать: сторонні присмаки — кормовий, хлібний, затхлий, пригорілий, металевий, рибний, згірклий, пліснявий, гнильний, сальний та ін.; сторонні запахи (нафтопродуктів, ліків та ін.). Дріжджовий запах може виникати у кисловершковому маслі.
Це є наслідком забруднення вершків або масла сторонньою мікрофлорою (дріжджами). Під дією дріжджів цукор зброджується, накопичується етиловий спирт. Кислий смак виникає при використанні дуже кислих вершків або тривалому зберіганні масла.
Дефектами консистенції масла є: м'яка, крихка і рихла консистенції, "велика крапля", каламутна крапля", наявність кристалів солі. Причиною виникнення м'якої консистенції може бути високий вміст у жирах консистенції може бути високий вміст у жирах поліненасичених жирних кислот, висока температура збивання вершків, висока температура води для промивання масляного зерна, висока температура зберігання масла (вище за +10° С). Крихка консистенція масла є наслідком надмірної кількості тугоплавкої фракції в жирі, дуже дрібного масляного зерна, тривалого зберігання вершків при низькій температурі, при надлишковому промиванні масляного зерна, використання дуже холодної води для промивання масляного зерна, тривалого зберігання масла при дуже низькій температурі. Рихла консистенція виникає при поганому набиванні масла (моноліту) в тару (ящики, бочки). Дефекти під назвою "велика крапля" є наслідком нерівномірного розподілу вологи; при
розрізі масла волога витікає. Причиною такого явища можуть бути також нерозчинені кристали солі навколо яких концентрується вода. При недостатньому промиванні масляного зерна виникає дефект під назвою "каламутна крапля".
розфасуванні. Пожовтіння поверхні виникає внаслідок окислення жиру. Масова частка води в крайці зменшується в 2—3 рази у порівнянні з її вмістом у маслі; каротин окисляється. Прискорюють цей процес промені денного світла, підвищені температура та відносна вологість повітря, солі заліза і міді.
У роздрібній торговельній мережі вершкове масло в споживчій тарі повинно зберігатися при температурі не вище за +3° С. При цьому строки реалізації масла не повинні перевищувати, діб з дня фасування: в пергаменті або інших матеріалах, які замінюють їх— 10; в алюмінієвій кашированій фользі (батончики) — 20; в алюмінієвій кашированій фользі масою нетто продукту 10, 15, 20 і ЗО г—8; в стаканчиках і коробочках з полімерних матеріалів— 15; в металевих банках — 90. Вершкове масло в споживчій тарі при температурі не вище за +8° С можна зберігати до 3 діб. Строки зберігання масла в скляних банках при температурі від 0 до мінус 3° С не повинні перевищувати 3 м-ці, в металевих банках — 12 м-ців. У торговельній мережі при температурі від -3 до -5° С вершкове масло в моноліті зберігають до 10 діб, а при температурі від +3 до +5° С — до 3 діб.
Транспортування і зберігання вершкового масла разом з рибою, копченнями, фруктами, овочами та іншими харчовими продуктами із специфічним запахом не допускається.