на першу сторінку

Вхід у систему:

Розширений пошук
Ви зараз тут: головна сторінка > новини та події > Як відстоювати свої інтереси перед ЖЕКом

Як відстоювати свої інтереси перед ЖЕКом15.11.2013

 Хоча б одного разу, але кожен з українців стикався з ситуацією, коли представники ЖЕКів або відверто грубили, або відмовлялися виконувати свої функціональні обов'язки. І найгірше, що при цьому вони не усвідомлювали відповідальності за скоєне, оскільки відчували свою повну безкарність. І як у цьому випадку бути, більшість громадян не знають, оскільки намагаються всіма правдами і неправдами ухилитися від спілкування з комунальними структурами, процесу не з приємних. А тому, хто зіткнувся з хамством або ігноруванням з боку комунальників, подібне спілкування нічого, крім зіпсованих нервів і поганого настрою, не приносить.

 Але. Знайти управу на знахабнілих представників комунальних структур теж можна. Головне - щоб було бажання відстоювати свої інтереси і знати, куди і з якою скаргою на недбайливих працівників ЖЕКів звернутися .

  Закон передбачає

 У більшості своїй ми звикли спілкуватися з жеківськими співробітниками телефоном. Саме диспетчеру ми іноді пробуємо довести, що комунальні структури повинні краще працювати і більш сумлінно виконувати покладену на них роботу. Але справа в тому, що диспетчер все ж не має повноважень вирішувати більшість комунальних питань. І не йому приймати певні рішення, які іноді так необхідні деяким громадянам. А тому, щоб представники ЖЕКу все ж щось зробили для вирішення конкретного завдання, слід не диспетчеру дзвонити, а писати начальнику ЖЕКу .

 На будь-який письмовий запит начальник ЖЕКу повинен дати письмову відповідь. Взагалі питання щодо звернень громадян до чиновників або комунальників чітко врегульовано Законом України «Про звернення громадян». Зокрема, згідно зі ст. 19-20 цього закону, всі органи державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, посадові особи і т. д. зобов'язані розглядати будь-які звернення, що надійшли на їх адресу, і по можливості вирішити їх. Якщо поставлене у зверненні питання не належить до компетенції органу, якому надіслане звернення, посадова особа цього органу має роз'яснити особі, що звернулася, яке відомство може допомогти вирішити виникле питання. Однак за законом посадова особа ( по можливості ) зобов'язана передати звернення громадянина тому органу влади ( або комунальній структурі ), до чиєї компетенції належить його рішення.

 Тобто в будь-якому випадку ЖЕК зобов'язаний надавати відповідь на кожне звернення . Якщо для вирішення поставленого питання ЖЕК не має необхідних повноважень , то на письмову заяву повинні дати аргументовану відповідь і пояснити , яким чином можна врегулювати виниклу проблему.

  Що може ЖЕК?

 Треба розуміти, що ЖЕК - не найвища інстанція, і що не всі виникаючі навіть комунальні питання він в змозі вирішити. Але згідно ст. 21 п. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ЖЕКи зобов'язані: своєчасно забезпечувати надання житлово-комунальних послуг відповідної якості (згідно із законодавством та умовами договору); здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир та приміщень; своєчасно проводити підготовку будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово -комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, а також їх поганої якості, і т. д. Всі обов'язки житлової контори перед споживачем повинні бути прописані в договорі, який укладається між ЖЕКом та мешканцем будинку.

 Якщо громадян не влаштовує якість послуг, що надаються комунальної структурою, то вона повинна компенсувати повну або часткову вартість послуги.

  Як отримати свої гроші за неякісно надану послугу?

 Найчастіше ми нічого не робимо, коли у нас в будинках відключають світло, гарячу, а то й холодну воду або надають неякісне опалення. Все, що ми можемо зробити, - зателефонувати диспетчеру ЖЕКу і висловити йому своє невдоволення. Тоді як закон все ж стоїть на захисті наших прав. Так , згідно зі ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право: викликати представника ЖЕКу для складення та підписання акта-претензії, в якому зазначаються строки, види і показники порушень. Представник ЖЕКу повинен з'явитися на виклик споживача послуги не пізніше строку, визначеного договором з ЖЕКом. Далі складений акт подається в ЖЕК. А вже ця структура протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає обгрунтовану письмову відмову в задоволенні претензії, У разі неявки представника ЖЕКу за викликом громадян у погоджений умовами договору строк або необгрунтованої відмови від підписання акта, складений документ вважається дійсним, якщо його підписали не менше двох осіб (у даному випадку можна запросити сусіда). Якщо ж комунальна структура не відреагувала на претензію протягом 3 робочих днів або необгрунтовано відмовилася від підписання акта - подавайте позов до суду.

  Як скаржитися на ЖЕК?

 Для підтвердження факту звернення в певну комунальну структуру всі заяви (скарги) повинні бути складені у письмовому вигляді у двох примірниках. Один примірник має залишатися у споживача послуги. На цьому документі має бути проставлена ​​відмітка ЖЕКу (або іншого органу, до якого направлена ​​скарга) про отримання заяви.

 Також на ньому ставиться відмітка (номер реєстрації документа в ЖЕКу, дата, підпис і прізвище, ім'я, по батькові особи, що його прийняла, а також печать). Відмовляючись назвати своє прізвище і зареєструвати звернення, посадовці порушують законодавство про звернення громадян, за що повинні нести цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

 Щоб представники ЖЕКу щось зробили для вирішення конкретного завдання, слід не диспетчеру дзвонити, а писати заяву начальнику ЖЕКу. На будь-який письмовий запит начальник жеку повинен дати письмову відповідь.

  Наявність такої копії гарантує, що представники комунальної структури обов'язково нададуть відповідь на скаргу в точний (не більше одного місяця) термін, а також нададуть можливість споживачеві комунальних послуг оскаржити в судовому порядку бездіяльність жеківських працівників.

 А щоб бути впевненим у тому, що скарга буде розглянута, можна відправити її копію на ім'я начальника управління житлового господарства вашого району.

 Якщо і після такого звернення комунальники проігнорували заяву громадян, то слід звернутися письмово або до керівника управління житлово-комунального господарства в районі або до заступника голови виконкому або адміністрації району з комунальних питань. Адже відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни мають право звертатися зі своїми скаргами до органів державної влади та місцевого самоврядування.

 Якщо ж і після того, як на скаргу не відреагували і в адміністрації району (виконкомі, сільраді і т. д.), можна сміливо звертатися до прокуратури, адже нагляд за дотриманням законодавства про звернення громадян здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.

 Таким чином, кожен громадянин, чия заява залишили без розгляду, має право звернутися зі скаргою на дії начальника ЖЕКу (і інших посадових осіб) до районної прокуратури.

Джерело: consumerinfo.org.ua