Коротка історія поглинання IDS Borjomi05.06.2013
Засновникові Моршинського заводу мінеральних вод "Оскар" Миколі Кмитю минулої осені довелося неабияк понервувати. На початку листопада районний суд Львова заарештував акції "Оскара" і п'яти інших українських фірм, що входять в компанію IDS Borjomi, міноритарна доля в якій належить Кмитю. Паралельно податкова і прокуратура порушили кримінальні справи проти генеральних директорів Миргородського і Моршинського заводів: їх звинуватили в несплаті податків. Конвеєри були зупинені, постачання мінеральної води припинені. Працівники вийшли на акцію протесту проти "рейдерства" і відправили відкриті листи президентові, прем'єр-міністрову і керівникові податкової служби. Юристи IDS ледве встигали писати скарги і касації до судів.
Найнеприємнішим для власників компанії було те, що вони не розуміли, хто їх «пресує». "Ми намагалися з'ясувати, що відбувається. Адже я їх усіх знаю", - говорить Кмить, маючи на увазі співробітників держорганів, які немов зірвалися з ланцюга. У 2008-2010 роках він працював губернатором Львівської області.
Пристрасті пішли на спад так само несподівано, як і розгорілися. Перед Новим роком російська "Альфа Груп" оголосила про придбання контрольного пакету IDS.
IDS Borjomi - найбільший виробник природних мінеральних вод в Східній Європі. Компанія володіє заводами в Грузії, Росії і Україні. Її сумарна виручка в 2012 році досягла, за попередніми даними, $350 млн. Близько 70% доходу принесла IDS Україна, де компанія контролює майже третину ринку бутильованої мінеральної води. 13% доходу генерує Грузія, усе інше доводиться на Росію і інші країни.
Портфель брендів компанії:
AquaLife Borjomi Миргородська Моршинська Сорочинська Старий Миргород Трускавецька
Уродженець Тернопільської області Кмить з двома компаньйонами відкрив цех по розливу мінеральної води в курортному селищі Моршин в 1995 році. Сьогодні "Моршинська" входить в трійку найпопулярніших брендів мінеральної води в Україні: за даними дослідження TNS, її знають 73% споживачів. Два перші місця у "Бонакви" і "Боржомі". Виробництвом і дистрибуцією "Миргородської"(четверте місце в Україні по популярності) з 1996-го займалася компанія "Індустріальні та дистрибуційні системи". Її створили вихідці з Pepsi Cola Віктор Зайченко і Олександр Дебчинский, які будували свій локальний бізнес за західними стандартами.
У 2004 році Моршинський і Миргородський заводи були об'єднані під парасолькою IDS Group Ukraine. Компанія одразу стала номером один на ринку. Стовідсотковий контроль над нею отримав інвестиційний фонд New World Value Fund. Він був створений на гроші російських бізнесменів Бориса Березовського і Бадри Патаркацишвили, отримані від продажу акцій "Сибнефти" в 2001 році.
Далі в справу пішли суди. 8 листопада Сиховский районний суд Львова, який користується неоднозначною репутацією, ухвалив заарештувати акції шести компаній, що входять в IDS Borjomi. Наступного дня той же суддя, Сергій Борейко, задовольнив клопотання слідчого податкової служби, що просив дозволити виїмку документів в Укрексімбанку, який обслуговує компанію, і на Моршинському заводі мінеральних вод. "У цього судді обличчя алкоголіка", - сказав в серцях Кмить. У 2009 році кваліфікаційна комісія суддів винесла Борейко вимова за порушення правил суддівства.
18 жовтня в Полтавській області слідче управління податкової служби порушило кримінальну справу за ухилення від сплати податків проти генерального директора і головбуха Миргородського заводу, а 26 жовтня прокурор Львівської області відкрив кримінальну справу відносно гендиректора Моршинського заводу з тим же формулюванням.
Одночасна атака по декількох напрямах одразу привела в замішання топ менеджерів і власників IDS Borjomi. Обговорювалася версія, що компанію атакує "сім'я", або люди, близькі до президента: мовляв, дії, що так добре зрежисирували, неможливі без сигналу згори. Московський інвестбанкир, що брав участь в переговорах про придбання IDS на стороні одного з покупців, ставиться до розмов про рейдери з уряду скептично. "Найголовніший адмінресурс, який потрібний для того, щоб "закошмарити" бізнес в Україні, - це гроші", - відзначає він.
Бажання торгуватися за компанію, яку "кошмарять" прокурори і податківці, відпало практично в усіх претендентів. У перемовному процесі залишилися тільки АФК "Система" і фонд Альфа Банка.
За відомостями топ менеджера, що займався продажем компанії, остання пропозиція, озвучена "Системою", склала $515 млн. Але вибір у результаті ліг на "Альфу", яка запропонувала на декілька мільйонів доларів менше. Інформатори Forbes не змогли пояснити, чому перевага була віддана економнішому покупцеві. Володимир Татарчук, що відповідав в «Альфі» за цю угоду, до закриття угоди від інтерв'ю для цієї статті відмовився.
Справедлива вартість компанії була встановлена на рівні 8-9 EBITDA. За підсумками 2012 року EBITDA IDS Borjomi склала $95 млн, тобто вартість усієї компанії - $760-855 млн. Із за того що більше половини активів знаходяться в Україні, до ціни робиться дисконт 15%, що знижує вартість IDS Borjomi до $646-727 млн. Арешт акцій і інші проблеми з держорганами - мінус ще 30%. Виходить сума, близька до $500 млн. Цю цифру підтвердив і топ менеджер на стороні продавця.
Спадкоємцям Патаркацишвили належало 87,34% компанії, іншими акціями володіли міноритарії. Після угоди структура власності виглядає таким чином: 6% у міноритаріїв, 56,4% у "Альфа Груп", 37,6% у сім'ї Патаркацишвили. За проданий пакет спадкоємці отримають від Альфа Банка $240-250 млн.
Придбання IDS Borjomi повністю відповідає концепції "Альфа Груп" "Купувати дешево, продавати дорого", говорить менеджер "Альфи". За його словами, "Альфу" найбільше цікавлять так звані спеціальні випадки: конфлікт між акціонерами, проблеми з держорганами, великі борги.
Протистояння IDS Borjomi з українськими чиновниками пішло на спад. У грудні районний суд в Полтаві зняв арешт з рахунків і майна Миргородського заводу. Ось-ось будуть відкликані претензії податківців до Моршинського заводу, прогнозує податковий консультант компанії Олександр Мінін. "Влада розібралася, що Березовського серед акціонерів немає, а IDS Borjomi - прозора компанія, яка платить усі податки", - відзначає Кмить.
Хто стояв за атакою на компанію, так і залишилося таємницею. У грудні 2012 року, ще до укладання угоди, Гудавадзе говорила Forbes, що не виключає участі в атаці деякого недобросовісного інвестора, який хоче "збити ціну". На пряме питання, чи підозрює він структури "Альфи" в тиску на компанію, Кмить відповідає негативно. "Альфа" чесно виграла аукціон, запропонувавши кращу ціну, стверджує він.
Кмить сподівається, що нові власники виведуть компанію на біржу. "Якби у мене був контрольний пакет, я б так і зробив", - міркує він. На його думку, фірма має хороші перспективи, особливо в Росії. Кмить не став продавати свою долю в IDS Borjomi. Топ менеджер одного з покупців, що не склалися, говорить, що Кмитю належить 5% компанії.
Венчурні підрозділи "Альфи" не вкладають в довгі проекти. Термін виходу з проекту - максимум три роки, розповідає один з менеджерів "Альфи". Ось декілька прикладів. У 2001 році фірма "Альфа Ач", пізніше перетворена в A1, придбала за $17 млн декілька цукрових і зернових компаній, які об'єднала в United Food Company. У 2003-му вона виручила за цей актив $80 млн. В
Якщо "Боржомі" дійсно повернеться на російський ринок, а юристи "Альфи" знімуть усі претензії в судах, IDS Borjomi автоматично зросте в ціні. А після того, як в її доходах збільшиться вага Росії і зменшиться - України, у Nestlé і Сoca Cola з'явиться привід переглянути своє ставлення до компанії.
Джерело: http://forbes.ua