на першу сторінку

Вхід у систему:

Розширений пошук
Ви зараз тут: головна сторінка > новини та події > Молоко - унікальний продукт, "їжа богів", "сік життя"!

Молоко - унікальний продукт, "їжа богів", "сік життя"!14.06.2013

 

Та що там казати – учені виявили у молоці 160 потрібних людині речовин! Основними мінеральними речовинами молока є кальцій. магній. калій, натрій, фосфор, хлор і сірка, а також солі - фосфати, цитрати і хлориди. До мікроелементів, які містяться в молоці належать: залізо, мідь, цинк, марганець, кобальт, йод, молібден, фтор, алюміній, кремній, селен, олово, хром, свинець та ін. У молоці вони пов'язані з оболонками жирових кульок (Fe, Cu), казеїном і сироватковими білками (I, Se, Zn, Al,), входять до складу ферментів (Fe, Mo, Mn, Zn, Se), вітамінів (Co). Їх кількість у молоці значно коливається залежно від складу кормів, грунту, води, стану здоров'я тварини, а також умов обробки і зберігання молока.

Найголовніше у молоці – кальцій та білок.

2 склянки молока у день забезпечують 60% добової норми кальцію і 30% необхідного нам білка. Важливо те, що білки молока легко засвоюються.

Кальцій у молоці знаходиться в ідеальному співвідношенні з фосфором, плюс у молоці є вітамін D, який сприяє засвоєнню кальцію, – тому саме молоко є основним джерелом цих речовин, потрібних нам для здоров'я кісток, зубів і нашої нервової системи у будь-якому віці.

А ще молоко багате калієм, натрієм, йодом, іншими мінералами. Із вітамінів у молоці більше всього вітамінів групи B (особливо B2 і B12), вітаміну А.

А ось калорійність у молока невисока – ті ж 2 склянки – це всього лише 15-20% денної норми калорій.

 

Кому корисно вживати молоко?

Корисне молоко всім – і дітям і дорослим.

Висловлювання про те, що дорослі не засвоюють молоко, є насправді лише міфом. Але винятки, звичайно ж, є: близько 10% населення землі дійсно не можуть засвоювати молоко, оскільки не перетравлюють лактозу (молочний цукор) – але 9% з них можуть споживати кисломолочні продукти і лише 1% зовсім не можуть споживати звичайних молочних продуктів.

Інколи зустрічаються алергії на молоко – але в світі таких людей не більше 1,5%. Лікарі відзначили – якщо мама до народження дитини споживала молоко, то у її дітей у більшості випадків жодних проблем з прийняттям організмом молока не виникне.

 

Яке молоко нам продають в магазинах і на ринках?

Статистика показує, що всі наявні корови не виробляють і половини молока, виставленого на полиці магазинів. Так що ж ми п'ємо, думаючи, що п'ємо молоко та молочні продукти? Недолік сировини і прагнення зменшити витрати на виробництво змушують виробників використовувати для виробництва молока різні добавки. Молоко виробляється не на основі цінних і корисних молочних жирів, а на рослинних жирах з різними добавками. 
Рослинні жири - це похідні від пальмової та кокосової олій. Від молочних жирів вони відрізняються тим, що мають температуру плавлення 39 градусів, і в нашому організмі вони не плавляться, а залишаються в твердому стані і відкладаються на стінках судин. 
Рослинними жирами в молочних продуктах збільшують жирність. Логічніше це робити було б, додаючи вершки, але тоді молочні продукти стали б занадто дорогими. Також в молоці можуть бути присутніми крохмаль, борошно, сода, саліцилова або борна кислота. Ці добавки збільшують термін зберіганнямолока. 
Як же визначити, чи не купили ви під виглядом натурального продукту незрозумілу суміш з борошна, кокосового масла і ще незрозуміло чого? Якщо в молочний продукт капнути оцтову або лимонну кислоту, то молоко з добавками буде пузиритися, виділяючи вуглекислий газ. Присутність крохмалю можна визначити, капнувши йоду: підроблене молоко посиніє, а натуральне - пожовтіє. 
Деякі виробники, щоб заощадити на стерилізації, додають у молоко антибіотики. Це заборонено законом, але дуже часто при проведенні аналізів антибіотики в молочних продуктах визначаються. Потрапити в молоко антибіотики можуть і від пролікованої недавно корови. За нормативами, якщо корові кололи антибіотики, то молоко від неї 10 днів брати не можна, але хто ж цю норму буде дотримуватися? 

Вихід - один. Купувати натуральне молоко, яке отримано шляхом доїння корови, а не шляхом змішування різних хімічних речовин. Але молоко з ринку теж може бути неналежної якості через порушення правил зберігання. Молоко зберігає стерильність до півтори години після доїння, а потім в ньому розвиваються мікроорганізми, продукти їх життєдіяльності і вони самі можуть бути небезпечні для здоров'я. 

 Якщо в банці натуральне цільне коров'яче молоко, то зверху, приблизно на ширину двох-трьох пальців, буде шар вершків. Якщо ж вершки в молоці присутні у вигляді тоненької плівочки на поверхні, то таке молоко пропущено через сепаратор і цільним його не назвеш. 
Багато недобросовісних молочників додають у молоко соду, мило, мед, гіпс, ацетилсаліцилову кислоту та інші інгредієнти для того, щоб молоко не скисло. Перевірити наявність сторонніх домішок можна звичайною лакмусовим папірцем. Лакмусовий папірець синього кольору повинна почервоніти, якщо у молоці є хімічні домішки, і чим інтенсивніше зміна кольору, тим більше домішок у складі молока. А червона лакмусовий папірець посиніє при присутності в молоці соди. 

 

Види теплової обробки молока

 

Вигляд теплової обробки

 Температура,
ºС  

Тривалість обробки,
секунд

Термізація (підготовча процедура для знезараження молока, яке поступило на завод)

63-65

15

Низькотемпературна тривала пастеризація

63

1800

Високотемпературна короткочасна пастеризація

72-75

15-20

Ультрапастеризація (ультрависокотемпературна обробка)

135-140

2-4

Стерилізація (у тарі)

115-120

1200-1800

 

Нормалізоване – це молоко, жирність якого регулюють додаванням вершків або, навпаки, молоком знежиреним.

Відновлене виготовляють із сухого молока. Вітамінів  вньому вже значно менше, ніж в натуральному.

Пастеризованим називають молоко очищене від бактерій високою температурою. Але разом з патогенними бактеріями гинуть і корисні.

Стерилизоване молоко очищають при температурі 115-120 ºС. Нічого корисного не залишається в молоці після такої теплової обробки.

 

Пластиковим пляшкам - ні!

Економні господарі часто використовують пластикові пляшки повторно: наливають у них компот, домашню горілочку, олію. На базарі ж часто-густо і молоко продають у «півторачках» з-під мінералки чи солодкої води. Зручно, що й казати. Та чи безпечна така економія? Слід пам’ятати, що коли виробник тари отримує необхідні сертифікати, ємність для питної води перевіряється виключно для цієї рідини. Тож нічого, окрім води, в такі пляшки наливати не можна. А ще маємо знати, що пластикові пляшки практично неможливо якісно помити: від окропу їх просто покоробить, а миючі засоби холодною водою повністю не вимиваються. Та й спиртом ніхто їх знезаражувати не буде. Ось тут і криється весь «підступ» пластикової тари. Адже що було раніше у цій пляшці - до того часу, як у неї налили молоко, — покупець (а часто і сам продавець) просто не знає, скільки «обертів» використання здійснила дана пляшка – також невідомо. Бо доволі часто продавці купують порожні пляшки з «других рук». А ці «руки» дістати тару могли будь-де — в смітниках і контейнерах для пластику в тому числі.

Слід пам’ятати: пластикові пляшки мають інше призначення, і їх повторне використання може становити небезпеку для Вашого здоров’я, адже такі небезпечні хвороби, як туберкульоз, сказ та інші інфекційні, інвазійні хвороби передаються через слину, що залишалась на пляшці.

Інша справа – скляний посуд, який має своїм безпосереднім призначенням зберігання  молока. Його можна простерилізувати, він не шкодить самому молоку.

 

Яке ж молоко купувати?

Поза всяким сумнівом, найсмачнішим і найбільш повноцінним є свіже домашнє молоко. У ньому збережені всі вітаміни й мікроелементи, присутня корисна мікрофлора. Придбати таке молоко реально навіть у великому мегаполісі.

Щоб впевнитись, що молоко дійсно буде корисним для Вашого здоров’я, переконайтесь, що ферма, на якій знаходиться корова, розташована в належному місці, що корову не випасовують на узбіччі траси. Годувати корову господарі мають тільки натуральним кормом, не додаючи антибіотиків або гормональних стимуляторів лактації. Також необхідно звертати увагу на тару, в яку здоюють молоко. У багатьох родинах поширена практика купувати домашнє молоко, а також сир і сметану в перевірених молочарок. Таким чином, Ви можете бути впевнені, що молоко отримане з одного господарства, а не взято із загального казана, як це роблять на молочних підприємствах. При цьому дуже важливо підібрати продавця "під себе", щоб його зовнішній вигляд вселяв довіру, одяг був охайним, а посуд чистим.

 

 Джерела: http://moloko.in.ua, http://sugarunion.com.ua, http://www.vilneslovo.com.ua