На думку журналу Forbes, у світі існують беззастережно корисні продукти, корисний вплив яких на організм людини не змінюється залежно від країни, де вони робляться, і кулінарних традицій. Проте виявилось, що українська дійсність вносить свої корективи, та ще які!
Найкориснішими продуктами за версією видання вважаються:
- м'ясо;
- лосось;
- молоко;
- яйця;
- ягоди, горіхи, бобові, лук, часник;
- капуста;
- яблука;
- гранатовий сік;
- зелений чай.
Всі перераховані продукти необхідно вживати в сирому вигляді або піддавати мінімальній термічній обробці, пише UBR, - і рибка в сітці! Але не все так просто: найпростіші і знайомі з дитинства продукти таять в собі неприємні сюрпризи.
М'ясо: джерело білку і... гормонів
Forbes рішуче реабілітовує м'ясо, зокрема яловичину, відносячи її до ряду найздоровіших і необхідніших для людини продуктів. Багатий зміст білків і вітаміну B12, низький вміст шкідливих жирів - що може бути краще? Правда, при цьому дослідники непрозоро натякають, що усе це стосується м'яса корів, вирощених старим дідівським способом. Але де ж сьогодні знайти ту яловичину, яка за життя щипала зелену травичку? Де узяти м'ясо без антибіотиків, стероїдів і гормонів? Питання в наші дні риторичне.
Сумна українська дійсність номер два: в кожному третьому столичному супермаркеті продається зіпсоване м'ясо. У магазинах самовільно "подовжують" термін придатності продуктів, а то, що не продається з першого разу, переробляють і знову виставляють на прилавки.
Погодьтеся, харчуючись таким м'ясом, зберегти здоров'я буде дуже проблематично. Але не варто турбуватися - про нас потурбувався уряд. Якщо харчуватися згідно зі встановленими нормами - 115 грамів м'яса на день, включаючи птаха і субпродукти, ризик отруєння зводиться до мінімуму.
Риба: бореться зі старінням і... настроєм!
Риба вважається одним з найкорисніших продуктів у справі боротьби зі старінням. Навіть консерви з лосося або сардин є прекрасним джерелом кальцію. А холодолюбива жирна риба, наприклад, дикий лосось, сардини, скумбрія, оселедець містить жирні кислоти класу омега- 3, які захищають мозок і серце, знижують кров'яний тиск і навіть підвищують настрій!
Риба зберігається прямо на підлозі під прилавком
Втім, настрій може різко знизитися після того, як споживач дізнається про умови зберігання риби. Виявляється, більше половини столичних торгових точок з продажу риби працюють з порушеннями санітарних норм. Морепродукти зберігаються в холодильниках при температурі +8 градусів, а сама риба у багатьох точках лежить прямо на підлозі під прилавком. А вже після інформації про те, що в столичних магазинах продається оселедець із стафілококом, більшість співвітчизників напевно вважатимуть за краще підвищувати собі настрій яким-небудь менш радикальним способом.
Тим більше, що риби постановою Кабміну нам наказано їсти по 30 г/день - замало буде, щоб підняти настрій...
Молоко: кальцій плюс... бактерії
"Пийте, діти, молоко - будете здорові"! - невже і ця проста істина дуже давно застаріла? Адже і сьогодні фахівці дотримуються думки, що для підтримки нормального функціонування організму в раціон дорослої людини повинно входити 25% молока і молочних продуктів, дітей і підлітків - 50%, дітей до року - 100%, а кожному з нас відомо з дитинства, що молоко - це основне джерело кальцію. За словами лікаря-дієтолога Лариси Буткової, в молоці міститься біля півсотні макро- і мікроелементів. "Окрім кальцію, в молоці міститься магній(зміцнює дитячий імунітет, збільшує стійкість організму до кишкових захворювань), а також солі калію і натрію(потрібні для нормальних процесів життєдіяльності) ", - відмітила дієтолог інтернет-газеті "ЗАРАЗ".
Наші співвітчизники і тут вносять безрадісні коригування. У молоці провідних торгових марок кількість бактерій перевищує норму, у зв'язку з чим експерти радять кип'ятити перед вживанням навіть пастеризоване молоко. У молоко підмішують сіль, цукор, крохмаль, крейду, мило, вапно, борну кислоту, гіпс і навіть пральний порошок(!). Що стосується молочних продуктів, то вони також дуже далекі від досконалості: глазуровані сирки від вітчизняного виробника містять до 90% рослинного жиру, в йогуртах виявляються барвники і сорбінова кислота, а кефір просто вражає термінами зберігання. На думку завідувача кафедрою гігієни харчування Національного медичного університету ім. Богомольця Віктора Циприяна, кефір з терміном зберігання більше 10 днів повинен як мінімум насторожувати.
До речі, молока нам в "кошик" поклали з лишком - по півтори склянки в день. Плюс 14 г олії, 10 г сиру, 27 г сира, та ще і 14 г сметани!
Яйця: протеїн і... "браковані" повітряні кульки
Дієтологи радять полюбити яйця, оскільки яєчний білок є ефективнішим будівельним матеріалом для м'язів, ніж білки з інших джерел, включаючи молоко і яловичину. До того ж сучасними дієтологами повністю виправданий "яєчний холестерин": кожен, у кого немає порушення обміну речовин, може спокійно вживати мінімум одно яйце в день. Більше того, вітамін Е, що міститься в яйцях, може стати мало не панацеєю: при регулярному споживанні яєць він зміцнює сердечний м'яз і протидіє розвитку деяких форм раку.
Інше питання, чи так вже корисні яйця наших курей? Російські птахівники вже призналися, що вимушені колоти курей антибіотиками, щоб вони змогли протягнути хоч би півтора місяці в холодних приміщеннях на дуже поганих кормах. Зміст вітчизняного птаха не кращий. Приблизно місяць тому довелося бачити велику вантажівку з курями. Від сильного пориву вітру брезент на нім задрався і погляду оточення з'явилися напівдохлі кури, набиті в клітини так, що дивлячись на них, здригнулися б навіть баночні шпроти. "Харчування, поза сумнівом, впливає на якість яйця - племінних курей завжди годували кращими кормами. Крихка шкаралупа пояснюється нестачею кальцію, блідий жовток - нестачею бета-каротину, недостатня щільність білку - занадто швидким зростанням", - роз'яснює Буткова. Що стосується питання, чи велика користь від яєць напівдохлих виснажених несучок, то дієтолог провела аналогію з відомим жартом про "браковані" повітряні кульки, які не приносять радості...
Хоча, якщо повернутися до наших норм, знову стає зрозуміло, що нічого страшного нас не чекає: пів'яйця в день навіть від дуже нещасної курки навряд чи зможе кому-небудь серйозно зашкодити.
Ягоди і Ко: запорука довголіття і джерело... радіації
Лабораторними дослідженнями доведено, що чорниця покращує пам'ять, боби багаті клітковиною, а регулярне споживання лука і часнику є не лише профілактикою від серцево-судинних захворювань, але і знижує ризик захворювань раком шлунку, простати, стравоходу. Споживання в їжу горіхів 3-5 раз на тиждень знижує ризик серцевого нападу і захворювань серця на 30-50%.
Проти користі ягід не попреш, коли б не одно "але". Всілякі перевірки регулярно показують, що ягідки нерідко привозяться із заражених зон. Як показали торішні рейди, чорнобильській чорниці вдалося дістатися до самої Москви, де вона благополучно реалізовувалася на ринках, написав "Новий регіон".
Заклопотаний тим, щоб на столи громадян не потрапили радіоактивні продукти, уряд скоротив споживання ягід до мінімуму - 175 г/день разом з фруктами і сухофруктами. Лука і часнику на столи українців поклали 27 г/день(по 13,5 г кожного продукту), а горіхів не дали зовсім. Зате дітям горіхів внесли в добовий раціон з лишком - по 16,5 г на брата. Мабуть, разом з шкаралупою.
Капуста: вітаміни з... нітратами
Капуста - дійсно дуже корисний овоч. Містить вітамін С, вітаміни групи В, вітамін РР, має антисептичні і антиканцерогенні властивості. А яке різноманіття видів : білокачанна, кольорова, червонокачанна, брюссельська(до речі, в ній вітаміну С більше, ніж в лимонах, а мікроелементів - маса: кальцій, натрій, фосфор, магній, залізо, йод), брокколі, савойська(капустяний чемпіон за змістом білку), пекінська, кольрабі і навіть - рекордсмен за змістом йоду - морська!
Проблема одна, але велика - нітрати. Найбільше нітратів накопичується в ранній білокачанній капусті, а менше всього - у брюссельській. За спостереженнями медиків, найбільш чутливі до надлишку нітратів маленькі діти, майбутні мами, а також літні люди, що страждають анемією, захворюваннями дихальної і серцево-судинної систем.
Втім, українцям, що живляться відповідно до рекомендацій Кабміну, надлишок нітратів не загрожує: 77 г/день разом з качаном - які вже тут нітрати...
Яблука: тільки червиві!
Лікарі стверджують, що яблука корисні усім людям - і здоровим, і що мають різні захворювання, пише Школа життя. У яблуках містяться вітамін А, вітамін С(протизапальна і протиалергічна дія), вітаміни групи В(нормалізує функціонування нервової, серцево-судинної і травної систем), вітамін G("вітамін апетиту"), кальцій, пектин.
Приємна інформація: вітчизняні червиві зкорчені яблука куди корисніше за своїх імпортних презентабельних побратимів. Більше того: ряд фахівців стверджує, що ці імпортні красені можуть представляти серйозну загрозу для здоров'я. Виявляється, для кращого збереження фрукти перед транспортуванням покривають тонким шаром воску, змити який досить складно, пише Medlinks.ru.
Дорослим окремо яблук не належить(в цілому 175 г/день ягід, фруктів і сухофруктів). Для дітей яблука винесли окремим рядком - 83 г/день.
Гранатовий сік: природна "віагра" або вода з добавками?
Гранатовий сік містить велику кількість антиоксидантів. Дослідження показали, що він знижує кров'яний тиск, уповільнює утворення пухлин, підвищує лібідо, пише rb.ru.
Проте вітчизняним умільцям прекрасно відомо, що "гранатовий сік" можна зробити і без використання граната. Вода, барвники, підсолоджувачі, ароматизатори - і напій готовий! Та і рецептура відповідна - виробник не залежить ні від пори року, ні від цін на гранати. Дослідження, проведене минулого року "Укрметртестстандартом", показало, що, наприклад, масова доля бензоату натрію(Е 211) в гранатовому соку ТОВ "МСТ Регіон" складає 19,4 мг/кг. За словами начальника науково-дослідного центру випробувань продукції Володимира Семеновича, бензоат натрію, виявлений в соку, говорить про те, що це - ненатуральный продукт.
Відмітно, що сік українським продуктовим кошиком для дорослих не передбачений зовсім - мабуть, щоб не перезбуджувалися. Зате діти можуть спокійно випивати аж по 150 г соку в день.
Зелений чай: регулює тиск і... позбавляє від пилу
Зелений чай містить унікальну комбінацію хімічних речовин, що мають протиракові властивості. Окрім цього він зменшує ризик інсультів, допомагає відновленню імунної системи, допомагає контролювати вагу.
Але це усе про чай, а не про сміття, яке продається під виглядом чаю. Фахівці нарікають на одну з основних проблем чайного ринку України - існування марок-одноденок. Якщо у Великобританії на ринку представлені близько 20 брендів, то в Україні - півтори сотні, що призводить до недобросовісної конкуренції і фальсифікації продукції. Окрема розмова - пакетований чай, для виробництва якого зазвичай використовують відходи і пил, що залишилися від виробництва листового чаю. Крім того, папір і клей, яким вона просякнута, нерідко спотворюють смак чаю і, мабуть, не додають йому цілющих властивостей.
Втім, нам "чайні небезпеки" не загрожують з тієї простої причини, що ні для трудящих, ні для пенсіонерів чай споживчим кошиком не передбачений. Врешті-решт, не в Антарктиді живемо, так що можна назбирати кропиви, ромашки, березових бруньок і інших "дарів природи", придатних до заварювання. Сім'ям з дітьми повезло більше: кожному громадянинові до 18 років належить 100 г чаю в рік, отже пити можна буде усією сім'єю!
Джерело: http://www.consumerinfo.org.ua