Аграріїв чекають два податкових сюрпризи05.07.2013
Народний депутат від Партії регіонів Валерій Омельченко пропонує підняти ставку фіксованого сільгоспподатку у 6 разів і продовжити період, на який звільняються від повернення ПДВ операції з постачання зернових. Відповідний законопроект був зареєстрований у Раді 3 липня.
Валерій Омельченко виступав автором і інших резонансних законодавчих актів, наприклад, так званого закону про фінансові векселі, який був прийнятий 4 липня.
Новий законопроект пропонує в рази збільшити ставку фіксованого сільгоспподатку (ФСП) - обов'язкового платежу, який аграрії платять на кожен гектар площі. За Податковим кодексом, база оподаткування ФСП - близько 3700 грн / га (нормативна грошова оцінка сільгоспугідь на 1 липня 1995 года). «Тобто оподаткування платників ФСП, що знаходяться на спеціальному пільговому режимі оподаткування, здійснюється без урахування інфляційних процесів в економіці», - пояснює Омельченко. І пропонує стягувати податок з урахуванням вартості наділів, актуальної на 1 січня базового звітного року.
У середньому сума ФСП за 1 га сільськогосподарських угідь - близько 5,5 грн на рік. Поточна нормативна грошова оцінка - близько 20 640 грн / га. Таким чином, платіж зросте до 31 грн / га в середньому по країні. У масштабах галузі це генерує додатково близько 1 млрд гривень податкових надходжень.
Директор з фінансів та стратегії сільськогосподарської компанії «Маїс» Андрій Анпілов відзначає, що цей крок виглядає логічно, оскільки на інфляцію вже давно індексується орендна плата за паї. «Але ця ініціатива обтяжена введеним додатково коефіцієнтом 1,756, який з минулого року застосовується при розрахунку орендної плати (на додаток до індексації на інфляцію) з 1 га ріллі», - нагадує він. Підвищення ФСП, за словами Анпилова, ляже додатковим навантаженням на підприємства.
Підвищення ФСП - це не єдина міра, яка негативно позначиться на доходах аграріїв. У законопроекті пропонується продовжити період, на який звільняються від повернення ПДВ операції з постачання зернових і технічних культур до 2016 року. Поки що ця норма діє до 1 січня 2014 року.
Чи не відшкодовуючи ПДВ при експорті сільгосппродукції, держбюджет тільки на операціях із зерновими культурами може заощадити близько 10 млрд гривень. «У 2012 році українські підприємства експортували зерна на $ 8 млрд, і таким чином недоотримали майже 10 млрд гривень податкового кредиту», - констатує голова Української аграрної асоціації Володимир Макар.
Невідшкодування ПДВ знижує закупівельні ціни, які й так мають тенденцію до падіння, на 20%. З іншого боку, цей податок носив негласний статус «самого корупційного», на що посилалися законодавці, обгрунтовуючи необхідність його скасування. «Продовження терміну дії нульового ПДВ при операціях із зерном унеможливить використання схем ухилення від незаконного формування податкового кредиту», - йдеться в пояснювальній записці до документа.
Джерело: forbes.ua