Ви зараз тут: головна сторінка >
новини та події >
Прихований дефолт, гіперінфляція, безробіття...А в основному все гаразд!
Прихований дефолт, гіперінфляція, безробіття...А в основному все гаразд!10.07.2013
Коли гасимо одні позики, то Мінфін відразу переходить на інші ... В Україні настала стагнація, скоро можемо мати дефолт.
Про це в коментарі журналу «Країна» заявив віце-президент Спілки аудиторів України Михайло Крапивко, пише Gazeta.ua.
«На підприємствах скорочують робочий тиждень. Деякі підприємства зупинилися і простоюють місяцями. Держава живе за рахунок внутрішніх і зовнішніх запозичень. Коли гасимо одні позики, то Мінфін відразу переходить на інші », - зазначив експерт.
«Ми балансуємо на межі. У такому стані можемо протриматися півроку, не більше. Потім або вживатимуть драконівські заходи, наприклад, девальвують національну валюту, або Україна змушена буде оголосити себе банкрутом. Тобто будемо мати дефолт. А якщо так - то торгові операції з закордоном обмежаться. Це відчують одразу всі. Ми дуже залежні від імпорту: не вистачає вітчизняних енергоносіїв, ліків, деяких продуктів. Мовчу про побутову техніку, мобільні телефони, автомобілі », - зазначив Кропивко.
За його словами, чим більше в країні відкладають економічне падіння, тим гучніше воно буде.
«Народ у нас дуже терплячий - не те, що в Греції чи Туреччині. У цьому відношенні ми - навіть не Болгарія. Наша ментальність така, що викручуємося сьогодні і закладаємо міну на завтра. І чим більше штучними заходами відтягаємо падіння, тим воно буде стрімкішим і руйнівнішим », - підкреслив аудитор.
Нагадаємо, дефіцит державного бюджету в січні-травні склав 18,4 млрд грн, що більш ніж у 5 разів більше, ніж за такий же період минулого року.
Якщо вірити прогнозам українських експертів, то до кінця року за один долар даватимуть 12-13 гривень.
Втім, є й інші прогнози щодо того, як розвиватиметься ситуація на валютному ринку в цьому році і що буде відбуватися з банківською системою. Як водиться, є три варіанти: оптимістичний (або фантастичний), реалістичний (найбільш імовірний) і песимістичний (повний крах).
Експерти вважають, що при оптимістичному розвитку подій (у разі, якщо всі наші керівники держави одумаються і почнуть докладати зусилля, щоб вивести Україну з кризи) гривня зміцниться на рівні 8,00 за один долар. У цьому випадку є шанс врятувати банківську систему, тому що більша частина наших громадян все ж буде в змозі потягнути виплати за іпотечними та автомобільними кредитами. До того ж при такому розвитку ситуації банки хоч і зі скрипом, але зможуть реалізувати заставне майно, відібране у збанкрутілих боржників, і отримати назад гроші, які підуть на розрахунки з вкладниками. Ймовірність того, що цей прогноз збудеться, не більше 10-15 відсотків.
Абсолютно протилежний варіант розвитку подій в нинішньому році - дефолт і повний обвал гривні (особливо вразливим цей сценарій краще не читати). Це відбудеться, якщо більшість підприємств на Україні не зможуть впоратися з виплатами по кредитах і оголосять про своє банкрутство. Долар поповзе вгору, до позначки 15, а може, й більше за один зелений.
Громадяни, пов'язані валютними кредитами (а по Криму кредити у валюті становлять більше половини всіх позик) і втратили роботу, один за іншим перестануть погашати борги. Банки почнуть масово виселяти боржників з квартир, відбирати машини і виставляти їх на продаж, однак продати заставне майно буде практично нікому. Бюджет перетвориться на решето з масових банкрутств. Щоб розрахуватися з бюджетниками і виплатити пенсії, Національний банк запустить-таки друкарський верстат - вже у відкриту, ну а далі ... Гіперінфляція, як у дев'яностих, абсолютна недовіра і до національної валюти, і до банків. І вся ця вакханалія триватиме мінімум років п'ять.
Втім, до такого жаху може і не дійти. Найімовірніший сценарій, за яким ми будемо жити в найближчий рік, - все залишиться так само, як і зараз. Долар без кінця буде скакати від 9 до 10-11 гривень і назад.
Народ все так само буде піддаватися паніці і з кожним стрибком долара бігати в обмінні пункти, втрачаючи гроші при купівлі-продажу. З виплатами по банківських кредитах при курсі 9,50-10,00 гривень за долар почнуться серйозні проблеми, і багато банків виявляться на межі банкрутства. Гроші вкладників зависнуть, цілком можливо, до кінця року, тому що в більшість фінустанов буде введена тимчасова адміністрація. Хоча, якщо останнє нововведення Національного банку, яке полягає в тому, щоб продавати долари для позичальників за пільговим курсом, виявиться спроможним, то, цілком можливо, шанс на виживання у банківської системи все ж з'явиться.
Але ось, наприклад, український політолог Дмитро Видрін досить резонно вважає, що ніякі адміністративні заходи і пошуки кредитів за кордоном вийти з кризи нам не допоможуть. «Ви ось сперечаєтеся: як, хто і коли подолає кризу, а насправді подолати його можу тільки я, - безапеляційно заявив Видрін на засіданні одного з київських закритих клубів, куди входять відомі українські банкіри, економісти, народні депутати та члени уряду. - Якщо я персонально знову не понесу грошики забудовникам (а разом зі мною ще 20 мільйонів інвесторів житла), то в країні не буде ніякого будівництва, а значить, будуть стояти металургійні заводи, а також ті, хто робтть арматуру, цемент, цеглу, сантехніку, меблі тощо. Якщо я персонально знову не понесу грошики на зберігання в банк (а разом зі мною 25 мільйонів вкладників), то не буде у вас ніяких грошей - ні в банківській інфраструктурі, ні в реальному секторі.
Якщо я персонально не куплю жодної акції (а разом зі мною ще 10 мільйонів мінарітаріев), то не буде грошей ні на запуск зупинених доменних печей і хімпрому, ні на їх модернізацію і розвиток. Так про що ви говорите, точніше, варнякаєте? Ви не уряд переконуйте дати гроші банкам, ви не західні фонди переконуйте дати кредити уряду, ви мене переконайте, оскільки по відношенню до моїх копійок мільярди МВФ - це сущі гроші ».
За матеріалами svdevelopment.com